Wykończenia frontów meblowych – do jakich stylów pasują?

Fronty naszych mebli różnią się między sobą nie tylko materiałem, z jakiego zostały wykonane, ale także sposobem wykończenia. To właśnie ta właściwość oraz wybarwienie zadecydują o tym, do jakiego wystroju będą pasować nasze meble. Musimy mieć na względzie, że nie wszystkie rodzaje frontów w równym stopniu sprawdzą się w każdej aranżacji. Jakie są zatem najpopularniejsze warianty wykończenia powierzchni meblowych?

Fronty matowe

Mat to najpopularniejszy, najpowszechniejszy sposób wykańczania frontów meblowych w salonach, sypialniach, kuchniach, biurach, czy dziecięcych pokojach. Zaletą frontów matowych jest to, że pasują one do absolutnie każdej aranżacji. Są zatem rozwiązaniem niezwykle uniwersalnym, które możemy zastosować bez względu na wybrany wystrój wnętrz. Matowe wykończenie frontów wygląda znakomicie w stylistyce nowoczesnej, klasycznej, glamour, skandynawskiej, retro, boho, angielskiej oraz wielu innych. Pozwala zaaranżować przestrzeń w spójnym, harmonijnym i spokojnym stylu. Takie fronty są także przeważnie łatwe w utrzymaniu w czystości, dlatego zawsze prezentują się doskonale.

Fronty w połysku

Przeciwieństwem frontów matowych są fronty w połysku, takie jak m.in. meble do pokoju dziennego z serii BALDUR. Fronty w połysku nie należą już do rozwiązań tak uniwersalnych i ponadczasowych, jak matowe wykończenia. Najczęściej znajdują zastosowanie we wnętrzach nowoczesnych. Możemy spotkać się z nimi także w aranżacjach glamour. Wyróżnia je bardzo elegancki, luksusowy i efektowny wygląd. Meble wykończone w połysku tworzą we wnętrzach zupełnie inny efekt niż matowe wyposażenie. Takie fronty są bardziej wyraziste, dynamiczne. Sprawiają, że nasze pokoje stają się przestronne, lekkie. Odbijające się od nich światło w zależności od pory dnia może kreować ponadto zupełnie odmienne efekty. Meble wykończone w połysku, zwłaszcza te wybarwione w bieli doskonale sprawdzają się w pokojach o małym metrażu. Mają zdolność do optycznego powiększania wnętrz oraz potęgowania wrażenia przestronności.

Nowoczesne meble w połysku bardzo często występują w wersji bezuchwytowej. Zrezygnowanie z tradycyjnych uchwytów nadaje bryłom bardziej minimalistycznego, designerskiego wyglądu. Niestety, ale powoduje także, że fronty te w większym stopniu eksponują odciski palców. Będzie to problematyczne przede wszystkim w kuchni, ponieważ kuchenne szafki są otwierane z reguły o wiele częściej niż na przykład witryny i komody w salonie. Jeżeli więc decydujemy się na takie rozwiązanie, powinniśmy przygotować się na konieczność częstszego przecierania mebli.

Fronty gładkie

Kolejnym rodzajem meblowych frontów są fronty gładkie. Gładkie, czyli pozbawione zdobień, frezów. Mogą posiadać uchwyty lub występować w systemie bezuchwytowym. Podobnie jak fronty matowe, fronty gładkie wyróżniają się uniwersalnym charakterem. Możemy dopasować je dlatego do praktycznie dowolnie zaaranżowanej przestrzeni i dowolnego miejsca. Gładkie fronty są wykorzystywane przede wszystkim w minimalistycznych, nowoczesnych aranżacjach. Znajdziemy je także w przestrzeniach boho, skandynawskich, klasycznych. Największy wybór mebli o gładkich frontach oferuje internetowy sklep meblowy.

Fronty frezowane

W opozycji do frontów gładkich stoją fronty frezowane. O bardziej ozdobnym, stylowym i wyszukanym charakterze. Współczesne frezy mogą przybierać dzisiaj jednak bardzo zróżnicowane formy. W ofercie sklepów meblowych znajdziemy frezy subtelne, minimalistyczne, pasujące do wnętrz urządzonych w nowoczesnym lub skandynawskim stylu. Ich przeciwieństwem są na przykład meble z kolekcji TIFFANY. W tym przypadku efekt, jaki tworzą frezy, potęgują dodatkowo dekoracyjne uchwyty oraz stylizowane nogi. Meble z frezowaniami będą zatem również doskonałym wyborem do aranżacji angielskich, kolonialnych, prowansalskich, rustykalnych oraz retro.

Fronty szklane

Są i fronty szklane. Spotkamy się z nimi przede wszystkim w kuchni oraz salonie. W pierwszym przypadku przeszklenia wykorzystuje się w szczególności w zabudowie górnej. Szklane fronty kuchenne wspaniale wyglądają we wnętrzach skandynawskich, boho, rustykalnych i vintage. Możemy jednak zdecydować się na nie w każdej innej aranżacji. W salonie przeszklenia oferują głównie witryny, czyli najbardziej reprezentatywne meble tego wnętrza. Meble ze szklanymi frontami są eleganckie, lekkie i stylowe. Jeszcze piękniej prezentują się z wewnętrznym oświetleniem LED. Musimy jednak pamiętać, że w zachowaniu tak wspaniałego efektu niezbędne jest utrzymywanie porządku we wnętrzu. Za szklaną witryną nie powinny znaleźć się dlatego przedmioty przypadkowe, ustawione w chaotyczny sposób.