Mieszkanie na wynajem dla studentów: urządzamy!

Masz wolne mieszkanie, które planujesz przeznaczyć na wynajem dla ludzi młodych, w tym studentów? Perspektywa urządzania takiego wnętrza budzi wśród wielu wynajmujących liczne obawy. Jak mądrze wykończyć taką przestrzeń? O czym warto pamiętać? Co się sprawdzi, a czego unikać?

Mimo że dla ludzi młodych, którzy nie mają jeszcze pewnych zarobków i zaplecza finansowego, główne kryterium wyboru mieszkania na wynajem stanowi cena miesięcznego czynszu, nie oznacza to zarazem, że wygląd i wystrój ich nowej przestrzeni życiowej pozostaje im całkowicie obojętny, bez znaczenia. Z drugiej natomiast strony wynajmujący, którzy planują przeznaczyć swoje mieszkanie pod wynajem dla ludzi młodych i studentów, często mają problem z tym, jak powinni urządzić taką przestrzeń. Są to nie tylko problemy natury estetycznej, ale i finansowej. Czy w mieszkaniu, w którym mają mieszkać osoby młode, warto inwestować w drogie rozwiązania?

Przesadne oszczędzanie nie popłaca

Czy na urządzaniu mieszkania pod wynajem dla studentów i ludzi młodych warto oszczędzać i robić to po tak zwanych kosztach?

Skąd w ogóle takie dylematy? Ponieważ jak powszechnie wiadomo, młodość rządzi się swoimi prawami. To stosunkowo swobodny, beztroski czas, z reguły obfitujący w częste imprezy, posiadówki w większym gronie, które zdarzają się kończyć w różny sposób. Stąd też obawy wynajmujących przed czynieniem większych inwestycji w aranżowaniu takiego mieszkania.

Przesadna oszczędność zdecydowanie jednak się nie popłaca, ponieważ wyposażenie niskiej jakości może szybko zepsuć się także samo z siebie, bez ingerencji osób trzecich. A wtedy też koszty naprawy lub wymiany takiej rzeczy będą spoczywać na wynajmującym. Gdy mowa więc o podstawowych sprzętach, wybór najtańszych, byle jakich rozwiązań nie zawsze będzie najlepszy.

Dobra znajomość potrzeb młodych to podstawa

Urządzając mieszkanie dla ludzi młodych, nie można zapominać o ich potrzebach. A te wbrew pozorom są bardzo zbliżone do tych, jakie mają osoby dorosłe.

Młodzi, w szczególności studenci, z pewnością będą potrzebować w wynajmowanym mieszkaniu miejsca do nauki i pracy. Biurko powinno być dlatego standardem, podobnie jak fotel (krzesło) i regał na książki. Oczywiście w zależności od potrzeb, najemcy mogą w przyszłości zakupić w tym zakresie własne, preferowane meble. Dobrze jednak, by przynajmniej te, w podstawowej wersji, już znalazły się w mieszkaniu. Najlepsze rozwiązania oferuje w tym zakresie internetowy sklep meblowy, w którym dostępnych jest wiele różnych elementów wyposażenia na każdą kieszeń!

Nowoczesne mieszkanie w bieli z czarną kanapą.

Nauka i praca nie są jednak wyłącznymi potrzebami ludzi młodych. Tak jak i wszyscy inni, po ciężkim dniu chcą oni zrelaksować się, odpocząć. W mieszkaniu nie powinno zabraknąć dlatego wygodnego mebla tapicerowanego, najlepiej z funkcją spania, co zwiększy jego funkcjonalność. W taki mebel do salonu warto zainwestować nawet ciut większą sumę (nie przesadzając jednocześnie w drugą stronę), ponieważ z pewnością będzie on regularnie użytkowany. Unikaj dlatego brył z niskiej jakości tapicerką, która ma tendencje do przecierania się lub mechacenia, a także ciężkich w obsłudze systemów rozkładania, czy po prostu mebli niewygodnych, na których sam/-a nie chciałbyś/-aś wypoczywać.

Prostota przede wszystkim

Urządzając wnętrze pod wynajem, warto stawiać na prostotę. Im prostsze rozwiązania, tym też mieszkanie stanie się bardziej uniwersalne, a w dodatku łatwiejsze w utrzymaniu i ewentualnej naprawie, czy odświeżeniu. Nie musisz silić się na wymyślne dekoracje, zdobienie okien długimi zasłonami bądź firanami, czy też stosowanie ozdobnej sztukaterii na ścianie. Nie musisz także wyposażać mieszkania w nadprogramowe meble, takie jak pufy, konsole, toaletki, witryny.

Nowoczesne, proste studio dla osoby młodej. Aneks, sofa, betonowa ściana.

 

Warto stawiać na nowoczesność

Ludzie młodzi w zdecydowanej większości przypadków lubią nowoczesność. Proste, geometryczne bryły bez wyszukanych zdobień, jasne, bazowe kolory, naturalne materiały. Ciężkie, masywne meble z drewna o stylizowanych frontach nie będą dlatego szczególnie dobrym pomysłem. Podobnie jak i jaskrawe farby na ścianach, czy dekoracje utrzymane w klimacie vintage, mogące kojarzyć się niektórym z mieszkaniami swoich babć. Zamiast tego postaw dlatego na nowoczesność, świeżość, minimalizm. Będą one dla nowych, młodych lokatorów doskonałą bazą do wprowadzenia własnych, preferowanych rozwiązań aranżacyjnych. Oczywiście w dozwolonym zakresie!