Jak urządzić garderobę na poddaszu?

Garderoba na poddaszu, w tym garderoba na poddaszu ze skosami to bardzo często spotykane rozwiązanie. Gdy planujemy zagospodarować pewną przestrzeń poddasza właśnie na garderobę, staniemy przed zasadniczym pytaniem – jak to zrobić? Jak poradzić sobie z garderobą na poddaszu ze skosami? Oto kilka porad i inspiracji!

Garderoba na poddaszu to zawsze dobry pomysł, dlatego, jeśli tylko dysponujemy odrobiną wolnego miejsca, warto przeznaczyć je właśnie na garderobę. Dzięki temu zwiększymy naszą powierzchnię do przechowywania, co przyczyni się jednocześnie do tego, że łatwiej będzie nam utrzymać porządek w całym domu. W garderobie na poddaszu możemy przechowywać odzież sezonową, zajmujące wiele miejsca kombinezony narciarskie i zimowe, buty, a także torby podróżne, domowe akcesoria do ćwiczeń oraz wiele innych!

Garderoba na poddaszu – meble modułowe czy na wymiar?

Mówiąc o garderobie na poddaszu, możemy mieć na myśli zarówno samą szafę, jak i osobne pomieszczenie, nazywane właśnie garderobą. Aranżując garderobę na poddaszu, możemy ponadto stanąć przed wyzwaniem urządzenia przestrzeni pod skosami, co jest bardzo częstą „przypadłością” poddaszy. Są to jedne z głównych czynników, które przesądzą o tym, na jakie rozwiązania będziemy mogli się zdecydować. To również one zdeterminują to, czy wybierzemy meble modułowe dostępne w internetowym sklepie meblowym, czy zabudowę wykonywaną na wymiar.

Garderoba na poddaszu – pojedyncza szafa

Nowoczesna garderoba na poddaszu z lustrem. Zacznijmy od pierwszego wariantu, czyli garderoby w postaci samej szafy. Pamiętajmy, że szafa ta w zależności od tego, jakim wnętrzem dysponujemy, nie zawsze musi stawać bezpośrednio pod skosem, czyli przy ściance kolankowej. Możemy również postawić ją przy zwykłej, regularnej ścianie. W takiej sytuacji doskonałym wyborem będą właśnie pojemne szafy modułowe. Sami decydujemy wtedy o ich wymiarach, wybierając spośród wielu dostępnych wariantów. Sami wybieramy ponadto ich kolor, rodzaj drzwi, obecność dodatkowych przeszkleń, a nierzadko także układ wewnętrznych półek i wieszaków. Szafy modułowe to rozwiązanie atrakcyjne ze względu na cenę i łatwą, szybką dostępność w ogromnej liczbie odsłon. Możemy zdecydować się nie tylko na modele klasyczne, ale i szafy narożne, które świetnie sprawdzają się na mniejszym metrażu. Dzięki nim zagospodarujemy puste kąty, jednocześnie nie rezygnując z cennej przestrzeni do przechowywania!

Garderoba na poddaszu ze skosami

Jeśli jednak w planach mamy garderobę na poddaszu ze skosami, niezależnie od tego, czy przyjmie ona postać pojedynczego mebla, czy całego pomieszczenia, lepszym wyborem mogą okazać się w takich sytuacjach meble na wymiar. W ten sposób wykorzystamy kłopotliwe wnęki, ponieważ taka zabudowa zostanie wykonana z uwzględnieniem specyfiki dostępnej przestrzeni. Warto mieć jednak na względzie, że meble na wymiar są nie tylko droższe, ale i wymagają z reguły dłuższego czasu oczekiwania. Do momentu ich przygotowania wiele naszych ubrań może znajdować się przez to w kartonach, czy poupychanych po kątach.

Garderoba z szafą, szafkami i otwartymi półkami.

Jeśli nasza garderoba będzie osobnym pokojem, we wnętrzu tym nie powinno zabraknąć również innego rodzaju mebli – komody, toaletki, czy obszernego pufa. Nie zapominajmy oczywiście o dużym lustrze i dobrym oświetleniu. Najlepiej punktowym, które równomiernie rozświetli każdą ze stref.

Garderoba na poddaszu ze skosami – jak wykorzystać przestrzeń przy niskich ściankach?

Nie w każdym przypadku w przestrzeni pod skosami zmieści się szafa, zarówno wolnostojąca, jak w zabudowie. Niska ścianka kolankowa wcale nie musi oznaczać na szczęście niemożliwego do przezwyciężenia problemu. Również i taką przestrzeń da się wykorzystać. I to nie byle jak! Jeśli ze względu na wysokość ścianki kolankowej lub nachylenie skosów, nie jesteśmy w stanie umieścić w tym miejscu żadnej szafy, zagospodarujmy tę przestrzeń garderoby na poddaszu ze skosami w szczególności na niskie komody i szafki oraz skrzynie/kufry. Dzięki nim nie zmarnujemy jej potencjału, maksymalnie wykorzystując każdy skrawek powierzchni!