Najlepsza szafa do sypialni

Jeśli nie dysponujemy osobnym pomieszczeniem na garderobę, drugim najważniejszym meblem w naszej sypialni będzie właśnie szafa. O wyborze idealnego modelu zadecyduje przede wszystkim wielkość i ustawność pokoju, a także liczba domowników oraz ich indywidualne potrzeby. Jak wybrać funkcjonalną szafę do sypialni? Zobaczmy, co warto wziąć pod uwagę podczas jej poszukiwań!

Szafa – klasyczna, na wymiar, czy z drzwiami przesuwanymi?

W sypialni, z której korzystać będzie tylko i wyłącznie jedna osoba możemy pozwolić sobie na klasyczną, wolnostojącą szafę z podwójnymi drzwiami. W modelach o standardowej szerokości, wynoszącej ok. 90 cm lub więcej bez problemu zmieścimy wszystkie, lub większość ubrań na każdą porę roku. Może być to m.in. szafa IRMA IM09.

szafa-irma-im-09

Pojemne szafy z drzwiami przesuwanymi takie jak szafa 270 GALAXY 19 to natomiast najlepszy wariant do niewielkich sypialni. Przesuwany mechanizm otwierania drzwi nie wymaga uwzględnienia dodatkowej przestrzeni, potrzebnej na swobodny dostęp do ubrań. Takie rozwiązanie zdecydowanie zwiększa funkcjonalność całego wnętrza, a przy tym ułatwia usytuowanie samego mebla.

W małych sypialniach, jak i tych, zlokalizowanych na poddaszu ze skosami świetnie sprawdzą się również szafy wykonywane na wymiar. W ten sposób możemy w pełni wykorzystać z pozoru trudną do zagospodarowania przestrzeń, przeznaczając ją na pojemne miejsce do przechowywania ubrań. Duże, głębokie modele pozwolą nam ponadto zrezygnować z dodatkowych szafek bądź komód.  Ma to szczególne znaczenie w przypadku niewielkich sypialni. Ich ograniczenie jedynie do łóżka i pakownej szafy umożliwi zachowanie przejrzystości, harmonii i porządku wnętrza.

Stylistyka szafy a wystrój sypialni

Szafa w sypialni spełnia funkcję praktyczną, ale i dekoracyjną, uzupełniającą. Jej stylistyka powinna zatem zostać dopasowana do ogólnego wystroju naszego wnętrza. Szafa, która zdecydowanie wyróżnia się na tle pozostałej kompozycji to raczej rzadkość, a nawet rzecz niespotykana. Jeśli więc urządziliśmy naszą sypialnię w jasnej kolorystyce, ciemna, kontrastowa szafa nie zaprezentuje się dobrze w takim zestawieniu.

W przypadku szaf przesuwanych i na wymiar kluczową rolę odgrywają przede wszystkim fronty – ich wybarwienie, zastosowane zdobienia, czy też inne, dodatkowe rozwiązania. Zewnętrza powierzchnia drzwi to również idealne miejsce na duże lustro. Przeszklenia świetnie sprawdzają się w szczególności w małych sypialniach, które dzięki nim sprawiają wrażenie bardziej przestronnych. Duży wybór w tym zakresie oferuje internetowy sklep meblowy.

Wnętrze szafy do sypialni

O funkcjonalności szafy decyduje również rozmieszczenie półek, drążków oraz szuflad. Im jest ich więcej, tym też łatwiej zachowamy porządek pośród różnorodnych części garderoby. Wnętrze wykończone rozmaitymi elementami pozwala ponadto na przechowywanie w jednej szafie wielu rodzajów odzieży – ubrań na zimę, wiosnę, lato, a nawet pościeli lub tekstyliów. Zobacz tutaj, jak powinna wyglądać dobrze zagospodarowana szafa.

Na koniec przedstawiamy kilka wskazówek, dotyczących tego, w jaki sposób rozmieścić wewnętrzne elementy naszej garderoby:

  • Optymalna odległość pomiędzy półkami w szafie to 30 cm, ich długość wynosi natomiast ok. 90 cm. W przypadku górnych półek, ich odległość może być większa: 40-50 cm.
  • Długa odzież wisząca potrzebuje ok. 150-180 cm. Będą to sukienki, płaszcze, garnitury.
  • Na krótką odzież wiszącą powinniśmy przeznaczyć 100-135 cm.
  • Zalecana wysokość półek na buty to 20-40 cm (w zależności od tego, czy będzie to obuwie płaskie, czy na obcasie lub z wyższą cholewką).
  • Drążek powinien zostać zamontowany w odległości minimum 6 cm od osi górnej półki, co pozwoli na łatwe zawieszanie ubrań.