Najlepsza szafa do sypialni

Jeśli nie dysponujemy osobnym pomieszczeniem na garderobę, drugim najważniejszym meblem w naszej sypialni będzie właśnie szafa. O wyborze idealnego modelu zadecyduje przede wszystkim wielkość i ustawność pokoju, a także liczba domowników oraz ich indywidualne potrzeby. Jak wybrać funkcjonalną szafę do sypialni? Zobaczmy, co warto wziąć pod uwagę podczas jej poszukiwań!

Szafa – klasyczna, na wymiar, czy z drzwiami przesuwanymi?

W sypialni, z której korzystać będzie tylko i wyłącznie jedna osoba możemy pozwolić sobie na klasyczną, wolnostojącą szafę z podwójnymi drzwiami. W modelach o standardowej szerokości, wynoszącej ok. 90 cm lub więcej bez problemu zmieścimy wszystkie, lub większość ubrań na każdą porę roku. Może być to m.in. szafa IRMA IM09.

szafa-irma-im-09

Pojemne szafy z drzwiami przesuwanymi takie jak szafa BELLA 03 https://www.meblewersal.pl/szafy-przesuwne/6552-szafa-bella-03.html to natomiast najlepszy wariant do niewielkich sypialni. Przesuwany mechanizm otwierania drzwi nie wymaga uwzględnienia dodatkowej przestrzeni, potrzebnej na swobodny dostęp do ubrań. Takie rozwiązanie zdecydowanie zwiększa funkcjonalność całego wnętrza, a przy tym ułatwia usytuowanie samego mebla.

W małych sypialniach, jak i tych, zlokalizowanych na poddaszu ze skosami świetnie sprawdzą się również szafy wykonywane na wymiar. W ten sposób możemy w pełni wykorzystać z pozoru trudną do zagospodarowania przestrzeń, przeznaczając ją na pojemne miejsce do przechowywania ubrań. Duże, głębokie modele pozwolą nam ponadto zrezygnować z dodatkowych szafek bądź komód.  Ma to szczególne znaczenie w przypadku niewielkich sypialni. Ich ograniczenie jedynie do łóżka i pakownej szafy umożliwi zachowanie przejrzystości, harmonii i porządku wnętrza.

Stylistyka szafy a wystrój sypialni

Szafa w sypialni spełnia funkcję praktyczną, ale i dekoracyjną, uzupełniającą. Jej stylistyka powinna zatem zostać dopasowana do ogólnego wystroju naszego wnętrza. Szafa, która zdecydowanie wyróżnia się na tle pozostałej kompozycji to raczej rzadkość, a nawet rzecz niespotykana. Jeśli więc urządziliśmy naszą sypialnię w jasnej kolorystyce, ciemna, kontrastowa szafa nie zaprezentuje się dobrze w takim zestawieniu.

W przypadku szaf przesuwanych i na wymiar kluczową rolę odgrywają przede wszystkim fronty – ich wybarwienie, zastosowane zdobienia, czy też inne, dodatkowe rozwiązania. Zewnętrza powierzchnia drzwi to również idealne miejsce na duże lustro. Przeszklenia świetnie sprawdzają się w szczególności w małych sypialniach, które dzięki nim sprawiają wrażenie bardziej przestronnych. Duży wybór w tym zakresie oferuje internetowy sklep meblowy.

Wnętrze szafy do sypialni

O funkcjonalności szafy decyduje również rozmieszczenie półek, drążków oraz szuflad. Im jest ich więcej, tym też łatwiej zachowamy porządek pośród różnorodnych części garderoby. Wnętrze wykończone rozmaitymi elementami pozwala ponadto na przechowywanie w jednej szafie wielu rodzajów odzieży – ubrań na zimę, wiosnę, lato, a nawet pościeli lub tekstyliów. Zobacz tutaj, jak powinna wyglądać dobrze zagospodarowana szafa.

Na koniec przedstawiamy kilka wskazówek, dotyczących tego, w jaki sposób rozmieścić wewnętrzne elementy naszej garderoby:

  • Optymalna odległość pomiędzy półkami w szafie to 30 cm, ich długość wynosi natomiast ok. 90 cm. W przypadku górnych półek, ich odległość może być większa: 40-50 cm.
  • Długa odzież wisząca potrzebuje ok. 150-180 cm. Będą to sukienki, płaszcze, garnitury.
  • Na krótką odzież wiszącą powinniśmy przeznaczyć 100-135 cm.
  • Zalecana wysokość półek na buty to 20-40 cm (w zależności od tego, czy będzie to obuwie płaskie, czy na obcasie lub z wyższą cholewką).
  • Drążek powinien zostać zamontowany w odległości minimum 6 cm od osi górnej półki, co pozwoli na łatwe zawieszanie ubrań.