Salon w beżowych odcieniach

Beż to jedna z najbardziej cenionych i lubionych barw. Swoją popularnością dorównuje ponadczasowej bieli, czy modnej dziś szarości. Jest obecny w naszych domach od lat, a trend na wnętrza skandynawskie i bliskie naturze tylko dodatkowo umacnia jego pozycję. W jaki sposób możemy więc zaaranżować w beżowych odcieniach salon – przestrzeń nie tylko wypoczynkową, ale i nierzadko wielofunkcyjną?

Jaki będzie beżowy salon?

Dlaczego z takim entuzjazmem wprowadzamy beż do wnętrz? Czym urzeka nas ten kolor? Powodów jest wiele. Beż jest barwą ciepłą (choć występuje także w chłodniejszych odmianach), bardzo przyjemną w odbiorze. Sprzyja wypoczynkowi, relaksowi i odprężeniu. Pozwala poczuć się przytulnie i bezpiecznie. Beż wprowadza również harmonię, porządkuje przestrzeń i uspokaja naszą aranżację. Nic więc dziwnego, że obecność beżu akurat w salonie jest bardzo pożądana. To w końcu miejsce przeznaczone do wypoczynku, przyjmowania gości i oddawania się swoim ulubionym, odprężającym aktywnościom.

Beżowy, nowoczesny salon z dużym narożnikiem.

Beż jest w stanie obronić się niemalże w każdym salonie. Pokój dzienny urządzony w beżach może przybrać różne oblicza. To kolejna z zalet tej barwy – jej uniwersalność i ponadczasowość. Jaki będzie zatem salon w beżach? Zarówno klasyczny, jak i nowoczesny. Skandynawski, boho, w stylu shaker, czy hampton. Wszystko zależy od tego, jakie odcienie beżu wybierzemy. Na jakie meble i dodatki się zdecydujemy. Osoby, które potrzebują więcej inspiracji na aranżację salonu w jasnych kolorach beżu, znajdą je w internetowym sklepie meblowym.

Beż niejedno ma imię

Beż, mimo że zdaje się kolorem oczywistym, w odpowiednich połączeniach z pewnością zaskoczy nas efektami, jakie stworzy we wnętrzach. Zwłaszcza że ciepłe, beżowe tony znajdziemy w wielu innych odcieniach tej barwy! To m.in. uwielbiany w ostatnim czasie taupe, będący mieszanką beżu i jasnej szarości w przeróżnych proporcjach. To także kawa z mlekiem, orzech, latte, nude, piaskowy. Beż może być również jaśniejszy lub ciemniejszy. Cieplejszy albo chłodniejszy. Salon urządzony w beżach nigdy nie będzie dlatego wyglądał tak samo!

Beżowy salon otwarty na kuchnię.

Salon w beżach – pomysł na aranżację

Kolor beżowy coraz to częściej staje się barwą, która dominuje w naszym pokoju dziennym. Aby jednak zrobić to ze smakiem, musimy pamiętać o kilku zasadach związanych z wykorzystaniem tego koloru. Miejmy również na względzie, że możemy wprowadzić go do środka za pomocą farb na ścianę, mebli oraz dodatków, głównie tekstyliów.

Gdy chcemy wykorzystać beż w salonie w roli głównej, nie róbmy tego… za pomocą takich samych lub bardzo zbliżonych do siebie tonacji. Postawmy na kontrastowe odcienie beżu, a także wyraziste, pojedyncze dodatki w innych kolorach lub wzorach. W ten sposób uchronimy się przed nudą i monotonią, które mogą łatwo wedrzeć się do naszej aranżacji, gdy potraktujemy beż w leniwy sposób! Jeżeli wybraliśmy na przykład beżowe ściany i beżowe meble do salonu, koniecznie wzbogaćmy je o kolorowe tekstylia – stylową sofę, dywan, czy zasłony.

Beżowy salon z dekoracjami.

Beż świetnie wygląda w kontrastowych zestawieniach. Jaśniejsze odcienie będą pożądane w ciemnych wnętrzach, z kolei ciemnych możemy użyć na dużej i dobrze oświetlonej przestrzeni. W stosowaniu beżu zachowajmy jednak umiar. Nie ograniczajmy się ponadto do kompozycji beż + drewno, ponieważ taki duet może postarzyć nasz salon i odebrać mu świeżości. Każda dominacja beżu potrzebuje mocnych, nietuzinkowych akcentów, które nadadzą jej charakteru.

Mamy w tym zakresie bardzo duże możliwości, ponieważ beż doskonale czuje się w różnorodnym towarzystwie. Możemy łączyć go z klasyką – bielą, szarością i czernią. Gdy jednak naszemu pokojowi potrzeba kolorów, sięgnijmy po róż, granat, butelkową zieleń, złoto, barwy ziemi, żółć, pomarańcz, czy błękit.