Osoby regularnie śledzące nowe trendy w aranżacji wnętrz, z pewnością zetknęły się już z meblami ryflowanymi. Ciekawą, intrygującą alternatywą dla klasycznych nowoczesnych brył z perfekcyjnie gładkimi frontami. Ryflowania zmieniają charakter minimalistycznego, prostego wyposażenia, nadając mu pożądanego wyrazu. Taki design zachwyci najbardziej wymagających użytkowników, którzy doceniają doskonałe wzornictwo.
Co to znaczy „meble ryflowane”?
Odwołując się do definicji słownikowej, „ryflowanie” to sposób obrobienia powierzchni przedmiotów, w wyniku którego staje się ona szorstka. Sama technika ryflowania nie jest zatem niczym nowym. Od lat wykorzystuje się ją przede wszystkim w odniesieniu do wykończeń powierzchni zewnętrznych, takich jak deski tarasowe lub balkonowe. W takich przypadkach ma ona głównie charakter użytkowy – podczas mrozu lub deszczu ryflowana posadzka ogranicza ryzyko poślizgnięcia się.
Gdy mówimy jednak o ryflowaniu w aspekcie mebli do domu, za tą techniką przemawiają w głównej mierze walory wizualne. Ryflowaniu poddawane są przeważnie fronty, a do stworzenia ryflowanej powierzchni wykorzystuje się frezarkę.
Fronty mebli ryflowanych zdobią charakterystyczne, regularne i symetryczne żłobione pasy. Są to najczęściej pasy poziome, o różnej szerokości i głębokości. Propozycje takiego wyposażenia czekają na nas w internetowym sklepie meblowym.
Meble ryflowane w aranżacji wnętrz
Meble ryflowane to obecnie meble do salonu, jadalni, sypialni, przedpokoju, kuchni, czy łazienki. Dużą popularnością cieszą się przede wszystkim ryflowane stoliki RTV, komody oraz szafki i półki. Ryflowane powierzchnie są ponadto charakterystyczne dla wysp kuchennych, puf, a nawet stołów – w tych przypadkach ryflowaniu poddaje się z reguły szerokie podstawy.
Ze względu na to, że ryflowania najpiękniej prezentują się na drewnianych frontach, wyglądają doskonale we wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych. Stanowią również mocny, stylowy akcent w przestrzeniach urządzonych w stylu japandi, który znalazł się w czołówce trendów na rok 2022. Możemy dopasować je ponadto do aranżacji rustykalnych, boho i eklektycznych.
Ryflowania mają jednak także swoje drugie oblicze – eleganckie. Szybko docenimy dlatego ich potencjał w stylistyce glamour lub modern classic.
Meble ryflowane – wzornictwo doskonałe
Meble ryflowane w znakomity sposób przełamują nowoczesne, minimalistyczne wzornictwo. Zastępują gładkie fronty z pozoru klasycznymi, regularnymi żłobieniami, które w efekcie całkowicie zmieniają charakter bryły ze statycznego, spokojnego na dynamiczny. Nadają jej także głębi i subtelnej trójwymiarowości. Dzięki ryflowaniom nawet najprostszy mebel może zyskać artyzmu, wyglądać jak rasowy eksponat i rzadki okaz! Mimo tych wszystkich cech, meble ryflowane nie tracą swojej harmonii, dlatego są tak bliskie wnętrzom nowoczesnym i urządzonym w stylistyce japandi.