Stół to mebel z tradycją. Stanowi niezwykle ważny element wyposażenia każdego domu, pozwalający na spędzanie czasu razem. Jego obecność w jadalni ma dziś charakter nie tylko praktyczny, ale również dekoracyjny. Stół uzupełnia przestrzeń dzienną oraz wpływa na jej wystrój. Czy możemy wybrać idealny model bez wychodzenia z domu? Bez zobaczenia go na żywo, dotknięcia materiałów, z jakich został wykonany? Oczywiście, że tak – dzisiaj podpowiemy, czym kierować się podczas poszukiwań wymarzonego stołu oraz na jakie aspekty powinniśmy zwrócić uwagę.
Stół pokojowy w sklepie online
Internetowy sklep meblowy to miejsce, w którym czeka na nas mnóstwo różnorodnych, wnętrzarskich propozycji. Dzięki producentom sprzedającym swoje meble online możemy zakupić stół jadalny bez wychodzenia z domu. Dla części z nas jest to jednak dość ryzykowny wariant. Nie zawsze wiąże się on bowiem z możliwością wcześniejszego obejrzenia wybranego modelu z bliska. Czym więc kierować się podczas wyboru stołu do jadalni, salonu lub kuchni w Internecie, aby zyskać pewność co do podjętej decyzji?
-
Wielkość wnętrza
Nasze poszukiwania powinniśmy rozpocząć od zmierzenia pokoju, w którym chcemy ustawić stół. Na etapie budowlanym nasze możliwości są nieco większe, ponieważ nie pozostajemy ograniczeni przez już obecne w pomieszczeniu wyposażenie. Możemy wtedy rozpocząć projektowanie od ulokowania stołu, a następnie wybrać pozostałe meble.
W tym miejscu obowiązuje następująca reguła – odległość od krawędzi stołu do ściany powinna wynosić co najmniej 1 metr. Dzięki temu każdy z domowników lub zaproszonych gości będzie mógł swobodnie zasiąść do stołu, jak i od niego wstać. Taka odległość pozwala również na wygodne poruszanie się wokoło mebla oraz m.in. serwowanie dań z każdego miejsca.
Jeśli wybieramy stół do już umeblowanego pokoju, jego wymiary i ustawienie muszą uwzględniać znajdujące się tam wyposażenie. Koniecznie zwróćmy uwagę na to, czy możemy bez przeszkód otwierać wszystkie szafki i szuflady.
-
Wielkość stołu – stoły z rozkładanym blatem
Poza wielkością pomieszczenia, kluczowym czynnikiem pozostaje także wielkość stołu. Musi ona odpowiadać nie tylko warunkom danego wnętrza, ale także ilości domowników, którzy będą korzystać z niego każdego dnia. Ciężko wyobrazić sobie sytuację, w której 6-osobowa rodzina dysponuje stołem, przy którym jednocześnie mieszczą się zaledwie 4 osoby.
Pamiętajmy, że aby czuć się przy stole w pełni swobodnie, każda osoba potrzebuje przestrzeni wynoszącej ok. 60 cm.
- Jeśli zdecydowaliśmy się na stół prostokątny, jego wymiary w zależności od liczby osób, wyglądają następująco: 120 cm – stół dla 4 osób; 180 cm – stół dla 6 osób. Modele o długości powyżej 240 cm będą idealne dla 8, a nawet 10 osób.
- W przypadku stołów okrągłych dla 4 osób, średnica blatu powinna wynosić 80 cm. Dla 6 osób jest to 120 cm, a dla 8 osób 160 cm.
Jeśli na co dzień nie dysponujemy miejscem na przestronny stół gościnny, wybierzmy modele wyposażone w rozkładany blat. Dzięki temu wtedy, kiedy będzie to konieczne, łatwo zwiększymy powierzchnię naszego stołu, zapewniając każdemu komfortowe warunki.
-
Okrągły, czy prostokątny?
Najpopularniejsze stoły to modele z prostokątnymi lub okrągłymi blatami. W dużej mierze to, na który z nich się zdecydujemy, będzie zależeć od naszych indywidualnych preferencji.
Stół prostokątny jest bardziej ustawny – możemy umieścić go przy jednej ze ścian, w ten sposób zapewniając dodatkową przestrzeń w salonie lub jadalni. Model o prostych kątach lepiej prezentuje się w podłużnych, wąskich pokojach na planie prostokąta. Propozycje stołów prostokątnych znajdziesz tutaj.
Zaletą stołu okrągłego jest natomiast zachowanie równości wszystkich zaproszonych gości – każdy dobrze się widzi i słyszy, ponieważ zasiada w takiej samej odległości od pozostałych. Okrągłym bryłom sprzyjają regularne, stosunkowo przestronne wnętrza, w których nie występują duże różnice w długości ścian. Przykładem tego rodzaju modelu jest stół ORLANDO.
-
Podstawa stołu jadalnego
Na czym stoi nasz stół? Co go podtrzymuje? Czy są to regularne, proste nogi, a może ustawione pod kątem? Czy znajdują się standardowo na rogach, czy wychodzą od środka i rozchodzą się pod skosem? Możliwości w tym zakresie jest dużo. Jednym z modeli, zapewniających wysoki komfort oraz swobodę podczas siedzenia, jest stół z podstawą, którą stanowi kolumna. Taki jak stół QUARTZ.
Kolumna zastępująca wąskie nogi ogranicza ryzyko uderzenia się podczas wstawania, czy siadania. Zapewnia również większą wygodę w sytuacji, gdy przy stole zasiada więcej osób. Podczas wybierania podstawy powinniśmy uwzględnić także wystrój i charakter naszego pokoju oraz stylistykę, w jakiej został urządzony.